انواع سیستم تهویه

سیستم تهویه مرغداری

تهویه مرغداری

انواع فن­ها

بیشتر فن­هایی که در صنعت پرورشی طیور به کار می­رود از نوع محوری هستند. تعداد پره­ها در این فن­ها ۳ الی ۶ عدد است. در مقایسه با فن­ها­ی سانترفیوژی قدرت و سرعت بیشتری دارند ولی فشار منفی کمتری در سالن ایجاد می­کنند. فن­های محوری به دو صورت هستند یکی فن­های کوچک که حداکثر قطر آن­ها ۷۵ سانتی­متر است و نیروی مجرکه مستقیم به پره­های فن منتقل می­گردد. اینگونه فن­ها سرعت چرخش بالایی دارند و بیشتر در تهویه سقفی و عرضی و یا به صورت کمکی در تهویه­های تونلی کاربرد دارند. فن­های محوری بزرگ قطر بالای ۹۰ سانتی­متر دارند و نیروی محرکه توسط تسمه­هایی به محور فن منتقل می­شود. سرعت این­فن­ها کمتر است. اما قدرت جابه­جایی هوای زیادی داشته و نسبت به فن­های کوچک ارزان­تر تمام می­شوند. سرعت چرخش این نوع فن­ها قابل تنظیم در چند سرعت می­باشد.

دریچه­های ورودی هوا در تهویه مرغداری

خیلی از افراد اعتقاد دارند که در تهویه مرغداری فن­ها رکن اساسی سیستم­های تهویه هستند اما این تصور اشتباه است دریچه­های ورودی هوا نقش مهم­تری را در سیستم تهویه مرغداری ایفا می­کند. دریچه­های ورودی هوا شکل و کیفیت جابه­جایی هوای سالن را تعیین می­کنند. البته وجود فن­های مناسب بسیار مهم است. فن­ها فقط هوای سالن را خارج می­کنند و میزان و حجم هوای جابه­جا شده سالن را تعیین می­نمایند. نحوه توزیع هوای ورودی به سالن و حجم آن در ایجاد تهویه مناسب بسیار اهمیت دارد و بیشترین مشکلات موجود در تهویه مکانیکی از همین جا ایجاد می­شود. پس توسط فن­ها ما می­توانیم حجم ورودی هوا را تعیین نموده و توسط دریچه­های ورودی کیفیت جریان هوا را در سالن می­توان تعیین کرد. می­توان با طراحی مناسب فن­ها و دریچه­های ورودی هوا در سالن پرورش این امکان را به وجود آورد که در فصول مختلف سال با توجه به گرما و سرمای هوا فشار منفی متناسبی را در سالن ایجاد نماییم که در نهایت در کیفیت هوای ورودی و نحوه توزیع آن در سالن­های طیور بسیار موثر است. به طور مثال در فصول سرد سال عدم ریزش هوای سرد بر سر جوجه­ها از اهمیت ویژهای برخوردار است و در تابستان افزایش سرعت هوا در سطح پرندگان اهمیت دارد.

خصوصیات دریچه­ های ورودی هوا تهویه مرغداری

طراحی و ساخت دریچه ­های ورودی هوا از پرده­های متجرک ارزانترین نوع دریچه­های ورودی هوا می­باشد. این نوع دریچه­های هوا در سیستم تهویه طبیعی و مکانیکی کاربرد دارد. این دریچه­ها بیشتر در واحدهایی طراحی می­شود که تهویه و جابه­جایی هوا اهمیت زیادی ندارند. میزان ورودی هوا در این سیستم را می­توان توسط یک وینچ تنظیم نمود. توصیه می­شود در مناطقی که اختلاف دمای شب و روز زیاد است از تنظیم اتوماتیک دریچه­های ورودی هوا استفاده شود. در این روش امکان تنظیم جهت ورود هوا و هدایت آن وجود ندارد. به طور معمول دریچه­های ورودی هوا از چوب ساخته می­شود و اندازه و شکل دریچه­های ورودی هوا در طول دیواره­جانبی سالن بسته به نیاز پرندگان طراحی می­شود. این نوع دریچه­ها علاوه بر تنظیم میزان ورودی هوا جهت هوای ورودی را هدایت و تنظیم می­کنند. نکته قابل توجه این است که در فصول سرد سال که ممکن است هوای سرد روی سر پرندگان ریزش کند، آن را کنترل کرده و و در تابستان که سرعت هوا در سطح بدن پرندگان مورد نیاز است، آن را تامین می­نمایند. البته اگر هوای بیرون سالن خیلی گرم باشد رساندن هوای کافی به پرندگان مشکل می­شود. برای رفع این مشکل به تازگی دریچه­هایی طراحی می-شود که دارای دریچه مخصوص تابستان نیز هستند. این دریچه­ها دارای دریچه کوچکی زیر دریچه اصلی هستند و در زمانی که هوا بسیار گرم می­شود دریچه­های ورودی اصلی هوا بسته می­شود و توسط دریچه­های کوچک هوای تازه به طور مستقیم به طیور می­رسد. دریچه­های کوچک باعث می­شوند هوا با سرعت بیشتری وارد سالن شود. طراحی این دریچه­ها به گونه­ای­ است که با چرخش این دریچه­ها هوا به طور مستقیم به طیور می­رسد. استفاده از دریچه­های ورودی هوا در سقف سالن فقط در فصول سرد سال توصیه می­شود. از مزایای این سیستم، کنترل ریزش هوای سرد بر سر جوجه­ها می­باشد. این موضوع به دلیل اختلاط هوای سرد ورودی از سقف سالن با هوای گرم زیر سقف سالن می­باشد. بهتر است برای فصول گرم سال دریچه­های دیگری در دیواره­های جانبی سالن جهت ورود هوا استفاده شود.

محاسبه میزان هوای ورودی سالن و محاسبه قدرت مورد نیاز فن ­ها در تهویه مرغداری

جهت محاسبه و طراحی مناسب سیستم تهویه مرغداری یک سالن لازم است تعداد، قدرت فن­ها، مساحت و موقعیت دریچه­های ورودی سالن با توجه به ظرفیت پرورش سالن حداکثر وزن زنده پرندگان مورد پرورش و حداکثر دمای ممکن در فصول مختلف سال در نظر گرفته شود. برای تعیین میزان هوای مورد نیاز طیور در یک سالن پرورش می­توان از رابطه زیر استفاده کرد.

n ×f×m×۰٫۰۱۲(ft/min)=Cfm

حداکثر تعداد پرنده:n

حداکثر حرارت سالن: f

حداکثر وزن طیور: m

در طراحی سیستم تهویه عرضی پس از محاسبه Cfm  لازم دقت شود در طول سالن از تعداد فن­های مناسب با قدرت معین استفاده شود.

به طور مثال برای محاسبه تعداد و قدرت فن­های سالن پرورش طیور که حداکثر پرنده ۱۰۰۰۰ عدد و حداکثر دمای محیط در فصول گرم به ۱۲۰ درجه فارنهایت می­رسد و حداکثر وزن مورد پرورش ۵/۲ کیلوگرم است به طریق زیر محاسبه می­شود.

 Cfm 86400=10000×۶× ۱۲۰

هوای مورد نیاز سالن در حالت حداکثری می­باشد. اگر بخواهیم از فن­هایcfm  ۸۰۰۰ استفاده کنیم، باید ۱۱ عدد در سالن قرار گیرد.

جهت محاسبه سطح هوای مورد نیاز ورودی به سالن به ازای هرm/min  ۱۱۳/۰ نیاز به ۵/۶ تا ۸ سانتی مترمربع سطح هوای ورودی داریم.

هر ۱۰۰ فوت مکعب برابر ۸۳/۲ متر مکعب است.

Cfm 88000=11×۸۰۰۰

سطح مورد نیاز دریچه­های ورودی هوا به سالن ۶۳/۱۷ متر مربع محاسبه و طراحی می­شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی علمی صنعت طیور و کتاب راهنمای تهویه در مرغداری ها نوشته جیم دونالد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *